• chodovec
  • Jindrisska Praha
  • Pisek
  • Kucharovice
  • 9

SATES ČECHY

SUMRAKOVSKÁ ŽULA

 

Těžba a zpracování kamene v lomu Sumrakov má již dlouholetou tradici, která sahá do počátku minulého století.

Jedná se o náš nejžádanější materiál. Těžená surovina je jemnozrnná, dvojslídá žula, tzv. mrákotínského typu. Šedožluté dlažební kostky jsou vhodné k výstavbě chodníků, rekonstrukci historických náměstí, stavbě cest aj.

Jedná se o materiál se skvělými technickými vlastnostmi. Barevná rozdílnost nabízí široké využití a možnost skládání obrazců pomocí barevných odstínů kamene.

Tento materiál je mrazuvzdorný a odolný vůči působení povětrnostních vlivům, odolný vůči otěru a chemickým rozmrazovacím solím.

Vytěžená surovina se zpracovává na široký sortiment výrobků hrubé kamenické výroby: na dlažební kostky (velké, malé, mozaikové), haklíky, silniční krajníky, přírodní žulové dlažby a lámané či štípané prvky atypický rozměrů dle přání zákazníka aj. Více v naší nabídce.

Díky svým výborným technickým vlastnostem je Sumrakovská žula žádaná nejen v České republice, ale i na zahraničních trzích (především v Rakousku a Německu).

Sumrakovská žula zdobí nespočet historických náměstí a ulic skrze celou Českou republiky, byla použita na vydláždění náměstí ve Znojmě, nádvoří zámku v Kolodějích, historického centra Kutné Hory, lázeňský areál Lednice, rekonstrukce Střeleckého ostrova v Praze. Za zmínku jistě stojí, že revitalizace historického jádra v Počátkách získala titul Stavba roku Kraje Vysočina 2015 a byla vyznamenána za řešení, které přispělo ke sjednocení a celistvosti daného prostoru při respektování historických souvislostí (Stavba Vysočiny).

Podrobné informace o této žule jsou dostupné na: Dekorační kameny

 

Sumrakovská žula - žula mrákotínského typu - detail

Zpět na začátek