• chodovec
  • Jindrisska Praha
  • Pisek
  • Kucharovice
  • 9

SATES ČECHY

ŽULA CTĚTÍN

 

Těžbou skutečské žuly firma navazuje na dlouholetou tradici kamenické výroby v oblasti železnohorského plutonu. V roce 2007 jsme zakoupili lom Ctětín a následně obnovili těžbu v tomto dobývacím prostoru.

Těženou surovinou zde je střednězrnitý, tmavošedý granodiorit. Charakteristické pro skutečnou žulu jsou tmavé bazické pecky o velikosti až desítek cm.

Tento materiál je mrazuvzdorný a odolný vůči působení povětrnostních vlivům, odolný vůči otěru a chemickým rozmrazovacím solím.

Vytěžená surovina se zpracovává na široký sortiment výrobků hrubé kamenické výroby: na dlažební kostky (velké, malé, mozaikové), haklíky, silniční krajníky, a lámané či štípané prvky atypický rozměrů dle přání zákazníka aj. Více na naší nabídce.

Ctětínská žula byla použita při rekonstrukci chodníků v Telči, historického centra Kutné hory, Betlému v Hlinsku, Zrudči nad Sázavou a v Počátkách. Za zmínku jistě stojí, že revitalizace historického jádra v Počátkách získala titul Stavba roku Kraje Vysočina 2015 a byla vyznamenána za řešení, které přispělo ke sjednocení a celistvosti daného prostoru při respektování historických souvislostí (Stavba Vysočiny).

Podrobné informace o této žule jsou dostupné na: Dekorační kameny

 

žula Ctětín - detail

 

Zpět na začátek